Mahomet-Seymour District Site

“A Community of
Learners”

Staff Contact Information

 
       Heather Landrus Principal 4406 Voicemail MSJH Website
  Justin Franzen Assistant Principal / A.D. 4409 Voicemail  
  Kerry Nevill Secretary 4100 Voicemail  
  Deb Norris Secretary / Registrar 4410 Voicemail  
  Stephanie Sims Secretary 4504 Voicemail  
         

TL indicates Team Leader

 
  Tiffany Nagle Language Arts 4125 Voicemail 6th Grade Orange Team
  White, Kari Language Arts 4123 Voicemail 6th Grade Orange Team
  Jessup, Nichole Math 4127 Voicemail 6th Grade Orange Team
  Hart, Priscilla Math 4132 Voicemail 6th Grade Orange Team
  Sivaguru, Geetha Science 4119 Voicemail 6th Grade Orange Team
TL Turek, H enry Social Studies 4130 Voicemail 6th Grade Orange Team
  Viverito, Rebecca Support Services 4131 Voicemail 6th Grade Orange Team
         
 
  Zimmerman, Lori Language Arts Voicemail 6th Grade Blue Team
TL Lanphear, James Math 4122 Voicemail 6th Grade Blue Team
  Crawford, Miranda Science & Social Studies 4128 Voicemail 6th Grade Blue Team
  Vogel, Mae Supportive Services Voicemail 6th Grade Blue Team
    Supportive Services   6th Grade Blue Team
         
   
  Culbertson, Andrea Language Arts 4116 Voicemail 7th Grade Website
  Ranck, Jennifer Language Arts 4118 Voicemail 7th Grade Website
  Burson, Karry Math 4114 Voicemail 7th Grade Website
TL Jones, Tony Math 4115 Voicemail 7th Grade Website
  Forbes, Patti Science 4117 Voicemail 7th Grade Website
  Back, Natalie Social Studies 4120 Voicemail Mrs. Back's Website
  Giles, Erika Supportive Services Voicemail 7th Grade Website
         
   
  Lovin, Rhonda Language Arts 4111 Voicemail 7th Grade Website
  Patrick, Emily Math 4113 Voicemail 7th Grade Website
  Lietz, Jordan Science 4109 Voicemail 7th Grade Website
TL Sanders, Karen Supportive Services 4129 Voicemail 7th Grade Website
         
   
  Higgins, Amy Language Arts 4105 Voicemail 8th Grade Website
  Iverson, Pam Language Arts 4104 Voicemail

8th Grade Website

  Ramirez, Jonathan Math 4106 Voicemail 8th Grade Website
  Snodgrass, Chris Math 4107 Voicemail 8th Grade Website
  Cler, Susan Science 4112 Voicemail 8th Grade Website
TL Halfar, Derek Social Studies 4103 Voicemail 8th Grade Website
  Scott, Morgan Supportive Services 4303 Voicemail 8th Grade Website
   
TL McFarland, Becky Language Arts 4101 Voicemail

8th Grade Website

  Smith, Sarah Math 4108 Voicemail 8th Grade Website
  Mills, Matt Social Studies/Science 4110 Voicemail 8th Grade Website
  McClughen, Dianna Supportive Services 4402 Voicemail 8th Grade Website
         
   
TL Kelly, Nicole Art 4302 Voicemail Mrs. Kelly's Website
  Hawk, Beth Technology 6th, 7th, 8th 4300 Voicemail Ms. Hawk's Website
  Nodine, Rachel STEM 4301 Voicemail  
  Ericson, Ellen World Languages - Spanish 586-4962 Mrs. Ericson's Website
  Bajer, Jayme World Languages - Spanish 586-4962 Mrs. Bajer's Website
  Briggs, Jessica World Languages - French 586-4962 Mrs. Brigg's Website
  Kuglich, Nicole Chorus 586-6683 MS-Choirs
  Rinkel, Jill Chorus 586-6683 MS-Choirs
  Meyer, Philip Band 7th Grade  586-6683  
  Stevens, Michael Band 6th / 8th Grade 586-6683  
  Buzicky, Stacey PE 4405 Voicemail

Health

Mrs. Buzicky's Website

  Dees, Valerie PE 4707 Voicemail Mrs. Dee's Website
  Ingold, Doug PE 4718 Voicemail

Health

Mr. Ingold's Website

  Weimer, John PE 4413 Voicemail Mr. Weimer's Website
  McFarlane, Amanda Media Specialist/Librarian 4416 Voicemail Library Website
   
  Shanks, Mandy Psychologist 4401 Voicemail  
  Kyle, Jill Social Worker 4411 Voicemail  
  Einck, Rachel Speech Pathologist 4124 Voicemail  
  Jamieson, Brenda Hearing Impaired Instructor    
  Diercks, Jennifer Supportive Services 4133 Voicemail  
  Ellis, Macy Supportive Services    
  Hinebaugh, Kristina Supportive Services    
  Mahlen, Ben Supportive Services    
  Sabatuk, Heather Supportive Services 4716 Voicemail  
  Tome, Stacy Supportive Services 4714 Voicemail  
  Walmer, Amy Supportive Services 4719 Voicemail  
  Dill, Suzann Supportive Services    
  Patterson, Tracy  Supportive Services 4702 Voicemail  
 
   
 
  Head Cook Shannon Cross Art Club Nicole Kelly
  Cook Paula Nibling Bulldog Pen Miranda Crawford, Tracy Patterson
  Cook Kim Hasty Drama Club Miranda Crawford, Beth Hensley
  Cook Vanessa Watterson Speech Team Rhonda Lovin
  Head Custodian Donnie Rogers Photo/Video Club Nicole Kelly
  Custodian Dan Roberts Scholastic Bowl Henry Turek, Tony Jones (Asst)
  Custodian Trent Wagers Student Council Pam Iverson
      Science Club Geetha Sivaguru
         
 
  Boys' Baseball 7th / 8th Grade Nic DiFilippo
  Boys' Basketball 7th / 8th Grade Toby Willard & Doug Ingold
       
  Cheerleading   Jennifer Ranck & Kristi Gardner (Asst)
  Cross Country CC Website Lisa Martin
  Girls' Basketball 7th / 8th Grade Jordan Lietz (8th) & Jimmy Lanphear (7th)
  Girls' Softball 7th / 8th Grade James Heinold
  Girls' Volleyball 7th / 8th Grade Mike Williams (8th) & Genevieve O'Malley (7th)
  Intramural Basketball   Becky McFarland
  Intramural Volleyball   Sarah Dyer
  Track & Field   Joe Bails & Kayli Elliott
  Wrestling   James Heinold